02
Jun
08

Budowle Inków

Coricancha w języku keczua znaczy „złoty dziedziniec”. W czasach Inków dach Coricanchy, czyli świątyni Słońca, był zbudowany z drewna i słomy, zaś jedną ze ścian pokrywało 700 złotych płytek ważących po 2 kg. Były to naturalnej wielkości złote i srebrne ziarna kukurydzy, które w czasie świąt rolniczych rytualnie „sadzono”. Pozostały tylko kamienie, gdyż konkwistadorzy zagrabili wszystkie kosztowności. W świątyni Słońca odbywały się obrzędy religijne, tutaj też spoczywały zmumifikowane ciała możnych Inków, które codziennie wynoszono na słońce, którym podawano jedzenie i picie, a później je rytualnie palono. Coricancha była też obserwatorium astronomicznym, służącym kapłanom do obserwacji zmian w układzie ciał niebieskich.

Z zewnątrz widoczna jest sześciometrowa, idealnie gładka ściana, wzniesiona z kamiennych ciosów bez użycia zaprawy, która oparła się licznym tutaj trzęsieniom ziemi. Na dziedzińcu znajduje się ośmioboczny zbiornik, kiedyś wyłożony 55 kilogramami złota. Po obu stronach dziedzińca stoją kapliczki na planie prostokątnym, z których największe, usytuowane po prawej, były poświęcone Księżycowi i Gwiazdom. Być może dawniej pokrywała je warstwa srebra. Mury zwężają się ku górze, a wnęki i bramy stanowią świetną ilustrację stopnia rozwoju kamieniarki w czasach Inków. Naprzeciw nich znajdują się mniejsze świątynie ku czci Pioruna i Wenus.

Idąc ulicą Loreto z Plaza de Armas, po obu stronach ma się mury z czasów Inków. Po prawej znajduje się Amarucancha (Dziedziniec Wężów), przy którym stał pałac Huayny Capaca, a po pokonaniu Inków wybudowano kościół La Compańía. Po lewej stronie Loreto usytuowany jest najstarszy w Cuzco fragment Aclahuasi (Domu Wybranych Kobiet), obecnie część Santa Catalina.

Wędrując z plaza Calle Triunfo, dochodzi się do Hatunrumiyoc, ulicy, której nazwa pochodzi od olbrzymiego kamiennego dwunastościanu leżącego po prawej stronie. Obok niego grupa Indian zwykle sprzedaje pamiątki. Kamień ten stanowił kiedyś część pałacu Roca, szóstego władcy Inków. Wspomniane wcześniej pozostałości inkaskich budowli są jedynie kilkoma z wielu śladów zniszczonej kultury.


0 Responses to “Budowle Inków”



  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: