12
Aug
08

Trujillo: Ruiny prekolumbijskie

Kultury Moche i Chimú rozwijały się na obszarze wokół dzisiejszego Trujillo. Do naszych czasów przetrwały cztery miejsca związane z tymi cywilizacjami.

Nie poleca się długich spacerów wzdłuż plaży Buenos Aires, pomiędzy Chan Chan i Huanchaco. Zdarzały się napady na turystów samotnie zwiedzających ruiny. Lepiej trzymać się głównych tras i wędrować w grupie albo z przewodnikiem. Trzeba uważać na kieszonkowców.

W mieście Chan Chan, wybudowanym około 1300 r., wznosiło się około 10 tys. budynków. Jego centrum składało się z 10 wyodrębnionych części otoczonych podwójnymi murami z adobe, w których znajdowały się budowle reprezentacyjne, mieszkania, zbiornik wodny zasilany oddzielnym kanałem, cmentarz oraz świątynia. Każda taka część była jakby miastem w mieście, a ulice jedynie korytarzami między murami. Przetrwały ślady ulic, świątyń i akweduktów. Obecnie turyści mogą zobaczyć jedynie rozsypujące się gliniane ściany, z których część pokryta jest wspaniałymi freskami. Dekoracje na zewnętrznych i wewnętrznych murach wykonywano, odciskając wzory, zwykle zoomorficzne, w mokrej jeszcze glinie. Wysoko rozwinięte było rzemiosło, które w późniejszym czasie przekształciło się w twórczość masową.

Świątynia La Huaca Esmeralda została wybudowana przez lud Chimú w tym samym czasie co Chan Chan. Godziny otwarcia i opłata za wstęp jak w Chan Chan. Huaca Esmeralda leży w Mansiche, w połowie drogi między Trujillo i Chan Chan. Idąc z Chan Chan do Trujillo ma się dwupoziomową świątynię po prawej stronie: trzeba skręcić z drogi głównej tuż za kościołem w Mansiche. Choć mury są zniszczone, widać charakterystyczne wyobrażenia ryb, ptaków morskich, fal i sieci rybackich.


0 Responses to “Trujillo: Ruiny prekolumbijskie”  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: