28
Oct
08

Ernest Malinowski

Ernest Malinowski (ur. 5 stycznia 1808 w Sewerynach na Wołyniu, zm. 2 marca 1899 w Limie) – polski inżynier, oficer Korpusu Inżynierów w powstaniu listopadowym, profesor Uniwersytetu w Limie, patriota peruwiański, bohater obrony Callao 1866, budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej.

Uczestnik powstania listopadowego, po jego upadku na emigracji we Francji. Studiował w paryskiej École nationale des ponts et chaussées. Brał udział w walkach w Badenii w okresie Wiosny Ludów, w 1852 trafił do Peru.

Twórca (w latach 1872-1876) linii kolejowej z Callao przez Limę i Oroyę do Huancayo. Odcinek Callao-Oroya do 2005 (kiedy to otwarto linię łączącą miejscowość Golmud w chińskiej prowincji Qinghai ze stolicą Tybetu – Lhasą) był najwyżej na świecie położoną linią kolejową. Linia ma 218 km długości, a w najwyższym punkcie wznosi się na 4769 m n.p.m. (przełęcz Ticlio).

W 2000 r. na przełęczy Ticlio postawiono pomnik na cześć Ernesta Malinowskiego.

Z okazji narodowego święta wyzwolenia Peru, po długiej przerwie spowodowanej m.in. obawą przed atakami terrorystycznymi “Świetlistego Szlaku”, 27 lipca 2003 kolej jednorazowo odbyła kurs z pasażerami z całego świata, w tym z trójką Polaków z Trójmiasta, m.in. z wielkim fanem kolejnictwa Tomaszem Bobrowskim.

Obecnie (2007) kolej jeździ okazjonalnie prowadząc od jednego do trzech składów w miesiącu. Pociągi są turystyczne i przejeżdżają całą 346-kilometrową trasę z Limy do Huancayo. Jest to impreza weekendowa. Istnieje również możliwość zamówienia indywidualnego przejazdu składem ciągniętym historyczną lokomotywą parową o numerze 206.

Szlak jest też wykorzystywany codziennie, lecz już nie na całej swojej długości jako trasa dla pociągów towarowych.

Dworzec Estacion Desamparados w Limie z którego odjeżdża kolej niestety jest od dłuższego czasu remontowany i nie można go zwiedzać. Wyjątkiem są dni odjazdu turystycznego pociągu. Służy wtedy normalnie jako stacja początkowa w podróży do Huancayo.

Imieniem Ernesta Malinowskiego nazwany jest jeden z pociągów ekspresowych PKP Intercity, kursujący na trasie Krynica/Kraków – Warszawa oraz most kolejowy w Toruniu.

Imię Ernesta Malinowskiego nosi również Klub Zainteresowań “Kolejnictwo” Polskiego Związku Filatelistów, zrzeszający filatelistów zainteresowanych tematyką transportu szynowego.


0 Responses to “Ernest Malinowski”  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: